EpostaX Yazılım ve Teknoloji
EpostaX Yazılım ve Teknoloji
EpostaX Yazılım ve Teknoloji

İletişim Kontrol Sistemleri

İletişim Kontrol ve izleme yazılımları, üst düzey bir süreç denetleme yönetimi ve kontrolü sağlamak için bilgisayar, ağa bağlı veri iletişimi ve grafik İnsan Makine Arabirimleri (HMI) kullanan bir tür işlem kontrol sistemi mimarisidir. Merkezi kontrol ve izleme yazılımları, endüstriyel proses tesisi ve ekipmanları ile etkileşim kurmak için programlanabilir lojik kontrolörler (PLC) ve PID kontrol cihazları gibi diğer cihazlarla iletişim kurar .

Merkezi kontrol ve izleme yazılımları, kontrol sistemleri mühendisliğinin büyük bir bölümünü oluşturur . SCADA (Denetleyici Kontrol ve Veri Toplama) sistemleri gerçek zamanlı olarak analiz edilen bir işlemden bilgi ve veri parçaları toplar. Çeşitli HMI'larda toplanan verileri temsil etmenin yanı sıra verileri kaydeder. Bu, proses kontrol operatörlerinin uzak bir yerden bile sahada olup biteni denetlemesini sağlar. Ayrıca operatörlerin HMI ile etkileşerek bu süreçleri kontrol etmelerini sağlar.

Genel SCADA Sistemi

SCADA sistemleri çok çeşitli endüstriler için gereklidir ve bir sürecin kontrolü ve izlenmesi için yaygın olarak kullanılır. SCADA sistemleri, verileri akıllı ve kesintisiz bir şekilde kontrol etme, izleme ve iletme gücüne sahip oldukları için belirgin şekilde kullanılmaktadır. Günümüzün veri odaklı dünyasında, her zaman verilerin doğru kullanımı yoluyla otomasyonu artırmanın ve daha akıllı kararlar almanın yollarını arıyoruz ve SCADA sistemleri bunu başarmanın harika bir yoludur. SCADA sistemleri sanal olarak çalıştırılabilir, bu da operatörün tüm süreci kendi yerinden veya kontrol odasından takip etmesini sağlar. SCADA'yı verimli kullanarak zaman kazanabilirsiniz.

Bina Otomasyon ve Kontrol Sistemleri

Bina Otomasyon Sistemleri (BAS), ticari, endüstriyel ve kurumsal tesislerde çevreyi izleyen ve kontrol eden merkezi, birbirine bağlı donanım ve yazılım ağlarıdır. Çeşitli bina sistemlerini yönetirken, otomasyon sistemi tesisin operasyonel performansını ve bina sakinlerinin konforunu ve güvenliğini sağlar. Tipik olarak, bu tür kontrol sistemleri yeni binalara veya eski bir kontrol sisteminin yerine geçtikleri bir yenilemenin bir parçası olarak kurulur.

Genel olarak bina otomasyonu mekanik, elektrik ve tesisat (MEP) sistemlerinin kontrolü ile başlar. Örneğin, ısıtma, havalandırma ve klima (HVAC) sistemi, aşağıdakiler gibi çeşitli ekipman parçalarının kontrolü dahil olmak üzere neredeyse her zaman kontrol edilir.

İletişim Kontrol ve izleme yazılımları sisteminin çalışma prosedürü:

Veri Toplama

Veri iletişimi

Bilgi / Veri sunumu

İzleme / Kontrol

Bu işlevler sensörler, RTU'lar, kontrolör, bir iletişim ağı tarafından gerçekleştirilir. Sensörler önemli bilgileri toplamak için kullanılır ve RTU'lar bu bilgileri kontrolöre göndermek ve sistemin durumunu görüntülemek için kullanılır. Sistemin durumuna göre, kullanıcı diğer sistem bileşenlerine komut verebilir. Bu işlem iletişim ağı tarafından yapılır.